تولید لوله و اتصالات GRP

شرکت آریا کاوان اطلس تنها تولید کننده ی لوله به قطر 4000 میلیمتر (4متر)

شرکت آریا کاوان اطلس تنها تولید کننده ی لوله به […]

اولین و بزرگترین مخزن فایبرگلاس در کشور

اولین و بزرگترین مخزن فایبرگلاس در کشور به حجم 1000 […]

شرکت آریاکاوان شرق اطلس ایرانیان تولید کننده لوله های کامپوزیت (فايبرگلاس) می باشد که دارای مزايای بيشماری از جمله مقاومت بسيار بالا در مقابل انواع خوردگی، بالا بودن ظرفيت هيدروليکی، طول عمر بالا، هزينه های ناچيز نگهداری و بهره برداری، سهولت و سرعت حمل و نصب به دليل وزن اندک، عدم نياز به اندود داخل و پوشش خارج برای حفاظت در برابر خوردگی و برخورداری از تنوع توليد می باشند.

لذا کاربرد های بسيار گوناگونی برای آنها وجود دارد، بدیهی است که مشخصات شیمیایی و مکانیکی لوله های فایبرگلاس متناسب با نوع کاربرد و شرایط هر طرح از جمله مشخصات سیال عبوری، دمای سیال و محیط، مشخصات شیمیایی خاک، فشار کار و … تعیین گشته و متناسب با آن نوع مواد اولیه از جمله رزین و الیاف مصرفی مشخص می گردد.

الف : لوله و اتصالات فایبرگلاس در صنعت آب و فاضلاب و مواد شیمیایی با مواد اولیه شامل رزین پلی استر

GRP یا رزین وینیل استر GRV یا GRVE  و با ماسه سیلیسی یا بدون آن و الیاف شیشه پیوسته و بریده شده تولید می شوند.

ب : این لوله ها به سه روش الیاف پیچی پیوسته ، الیاف پیچی ناپیوسته و سانتریفیوژی ساخته می شوند.

ج : در جای دیگر مزایای استفاده از رزین اپوکسی و کاربرد و مزایای لوله های GRE   نیز شرح داده خواهد شد.

 د : خواص مکانیکی و پخت رزین لوله های GRVE مشابه لوله های GRP است و فقط مقاوت شیمیایی و حرارتی  این لوله ها بیشتر از لوله های GRP  است ولی قیمت رزین وینیل استر 3 تا 4 برابر رزین پلی استر می باشد .

از لوله هاي GRP مي توان به جاي لوله هاي پلي اتيلن ساده و دو جداره كاروگيت يا اسپيرال در صنعت انتقال آب و فاضلاب استفاده نمود.

امتيازات اين لوله نسبت به لوله هاي PE به شرح ذيل مي باشد.

الف– سفتي اين لوله ها 8 برابر سفتي لوله هاي PEمي باشد و بعنوان مثال لوله ي GRP با سفتي 10 كيلو پاسكال معادل با لوله پلي اتيلن با سفتي 80 كيلو پاسكال است ، به عبارت ديگر لوله ي GRP  8 برابر لوله ي PE مي تواند فشارهاي خارجي بيروني ناشي از بارهاي مرده و زنده را تحمل نمايد .

توضيح :

1- ماكزيمم سفتي استاندارد لوله هاي GRP 10 كيلو پاسكال و ماكزيمم سفتي استاندارد لوله هاي PE دو جداره 32 كيلو پاسكال مي باشد ، در حاليكه عدد 32 پس از تبديل استانداردها ( تقسيم بر 8 ) به عدد 4 كيلو پاسكال تبديل ميشود كه در كشور نيز قابل دسترس نمي باشد .

2- بعلاوه لوله هاي PE تنها تا 4 كيلو پاسكال (32 كيلو پاسكال طبق استاندارد DIN 16961 ) در دنيا قابل توليد هستند و اين مقدار در ايران تنها تا 2 كيلو پاسكال (16 كيلو پاسكال طبق استاندارد DIN 16961 ) قابل دسترس ميباشد .

3- لوله هاي GRP براحتي تا 80 كيلو پاسكال (10 كيلو پاسكال طبق استاندارد ISO 7685 و ISO9969 )قابل توليد هستند و مي توان آنها را تا عمق 16 متري زير خاك مدفون كرد .

لذا براي نصب لوله هاي GRP نياز به حفر تونل هاي با قطر زياد نبوده و كرسي چيني و مسقف سازي با تيرهاي چوبي نيز مورد نياز نمي باشد.

ب –  نصب و اتصال اين لوله ها بهم بسيار سريع و فوري و انشعابگيري از آنها به سرعت و سهولت قابل انجام است و نيازي به جوش لب به لب دراين لوله ها نمي باشد .

ج– سفتي حلقوي اين لوله ها حدود 100 سال ثابت مي ماند در حاليكه لوله هاي PE با افزايش عمر داراي كاهش سفتي حلقوي بوده و در كمتر از 10 سال زير فشار خاك به تدريج دو پهن و بيضوي شده و حتي جداره ي آنها دچار لهيدگي مي گردد .

د– امتيازات اين لوله ها در برابر لوله هاي آزبستي يا بتني نياز به توضيح نداشته و به خوبي روشن است كه سيمان كه ماده اوليه لوله هاي مذكور را تشكيل مي دهد در برابر اسيد سولفوريك بيوارگانيك موجود در فاضلاب مقاومتي نداشته و به سرعت مضمحل مي گردد .

ه – براي انتقال آب شرب ، لوله هاي آزبستي و بتني و فلزي بدليل وجود ذرات آزبست و ذرات فرسايش يافته و زنگ آهن در آنها ، غير بهداشتي ميباشند .

و– لوله هاي GRP در دماي 40 درجه زير صفر همان مقاومتي را ارائه ميدهند كه در دماي 50 درجه سانتيگراد بالاي صفر ارائه ميدهند در حاليكه لوله هاي PE در دماي 5 درجه و كمتر بسيار ترد و شكننده ميشوند .

 ز – تجربه نشان داده لوله PE در كشور از مواد بهينه توليد نشده  و اغلب در برابر آب و فاضلاب به سرعت دچار پوسيدگي ميشوند در حاليكه محصولات اين شركت از گارانتي و ضمانت كافي برخوردار ميباشند .

تلفن : 38422783 – 051 (10 خط)

دورنگار: 38430444 – 051

دفتر هماهنگی : مشهد – خیابان احمدآباد – بلوار بعثت – شماره 167

 

آدرس کارخانه: فریمان – شهرک صنعتی کاویان  – خیابان صنعت 20

آدرس  پست الکترونیکی :

 jahanfanavari@gmail.com

ایمیل مدیریت فروش: aria.kavan@yahoo.com