گروه توليدي و بازرگاني آريا كاوان

این گروه در سال 1374 در ايران تشكيل شد و هم اکنون  شامل شرکتهای ذیل میباشد

آریاکاوان اطلس

آریاکاوان شرق اطلس ایرانیان

آریاکاوان قشم (آسیاکاوان قشم)

آریاکاوان توس

بسپار سازه شرق

تولیدی قطعات آلیاژی خراسان

تولیدی قطعات آلیاژی نگین نگر

منبع سازان کیمیا

ماشین سازان جهان فن آوری

حلال 1001

*فعاليت اصلي گروه تولیدی و بازرگانی آریا کاوان، توليد و تجارت كالا هاي صنعتي و ساختماني، طراحی، تهيه و توليد تاسيسات و تجهيزات مرتبط با صنعت آب و فاضلاب، نفت و گاز و صنايع شيميايی است.

*در سال 1383 با احداث و تجميع کارخانجات آريا کاوان توس، آرياکاوان اطلس، بسپار سازه شرق و ساير شركت هاي زير مجموعه در شهرک صنعتی کاويان واقع در کیلومتر 45 جاده مشهد – فريمان، فعاليت گروه آريا کاوان وارد مرحله جديدي شد.

* توليدات و محصولات گروه تولیدی و بازرگانی آریا کاوان و فعاليتهاي متنوع آن به شرح ذيل است:

1- لوله و اتصالات فايبرگلاس:

لوله و اتصالات فايبرگلاس (GRP) که يکی از مهمترين محصولات گروه آرياکاوان محسوب مي شود، توسط کارخانه آريا کاوان اطلس و به دو روش الياف پيچي پيوسته در اقطار 300 تا 4000 ميليمتر و الياف پيچي ناپيوسته در اقطار 50 تا 4000 ميليمتر با نام تجاری آک تولید می شوند.

اين محصولات تحت ليسانس شرکت VEM ايتاليا توليد گشته و مزايای عمده آنها عبارتند از طول عمر بالا، حمل و نصب آسان، ظرفيت هيدروليکی بالا به دليل زبري ناچيز، سفتي و مقاومت زياد، انعطاف مناسب و مقاومت بسيار زياد فيزيکی و شيميايی.

لوله های فايبرگلاس آک جهت انتقال و توزيع انواع سيالات از قبيل آب شرب، آب خام، آب دريا، فاضلاب شهری و صنعتی، نفت و گاز و انواع مواد شيميايی کابرد دارند.

شركت آريا كاوان اطلس علاوه بر توليد لوله هاي GRP، توانايي توليد انواع لوله هاي GRE و GRVE  را نيز داشته و قادر است با توجه به سفارش مشتري نسبت به ساخت و توليد لوله و اتصالات با مشخصات ويژه نيز اقدام نمايد.

2- لوله و اتصالات ثقلی فايبرگلاس:

لوله ها و اتصالات ثقلی فایبرگلاس آک برای مصارفی نظیر خطوط انتقال و شبکه های جمع آوری فاضلاب شهری و صنعتی، شبکه های آبیاری و زهکشی، خطوط انتقال و جمع آوری آبهای سطحی و … در اقطار 200 الی 4000 میلی متر در کارخانه آریاکاوان شرق اطلس ایرانیان تولید می گردند.

3- نیم لوله و نهرهای فايبرگلاس:

نهرهای فایبرگلاس آک یکی دیگر از محصولات تولیدی شرکت آریاکاوان شرق اطلس ایرانیان می باشد که در مزارع سنتی و صنعتی قابل استفاده می باشد. مزیت عمده نهرهای فایبرگلاس آک سبکی و سهولت حمل و نصب، قابلیت جابجایی و استفاده مجدد، جلوگیری از اتلاف آب، مقاومت در برابر سایش و ضربه و همچنین عدم رویش گیاه در جداره نهر است.

4- لوله های جدار چاهی و آبده فايبرگلاس:

دو سری دیگر از محصولات شرکت آریاکاوان شرق اطلس ایرانیان لوله های جدار چاهی آک و لوله های آبده می باشند که با طراحی وبژه ضمن قابلیت تحمل بارهای خارجی شدید از مقاومت بالایی در برابر خوردگی برخوردار بوده و و مشکلات لوله های فولادی رایج در صنعت حفاری و بهره برداری چاههای عمیق و نیمه عمیق را برطرف نموده اند.

5- مخازن قابل حمل فايبرگلاس:

مخازن قابل حمل تا قطر 4 متر، ويژه نگهداري انواع سيالات نظير آب شرب، آب خام، فاضلاب، مواد نفتي و شيميايي و انواع مواد غذايی از ديگر محصولات شرکت آريا کاوان اطلس می باشد.

6- مخازن بزرگ فايبرگلاس:

مخازن بزرگ فايبرگلاس که توسط شرکت آريا کاوان اطلس و به روش توليد در محل پروژه در قطرهاي 4 تا 25 متر و ارتفاع تا 15 متر (احجام 500 تا 7000 متر مکعب) برای نگهداري انواع سيالات شامل آب شرب، آب خام، فاضلاب، مواد نفتي و شيميايي و مواد غذايی احداث می گردند. لازم به توضيح است که احداث مخازن بزرگ فايبر گلاس برای اولين بار در ايران توسط شرکت آريا کاوان اطلس صورت پذيرفته است. (يك مخزن 1000 متر مكعبي در جزيره كيش و چند مخزن 500 متر مكعبي در نقاط مختلف ايران).

در خصوص امتيازات مخازن فايبرگلاس می توان به طول عمر بالا، مقاومت زياد در برابر خوردگي و سرعت بالای نصب و بهره برداري اشاره نمود.

7- تونل تاسيسات شهری از جنس فايبرگلاس:

گروه شرکتهای توليدی و بازرگانی آريا كاوان بعنوان اولين مبتكر و مجري تونل تاسيسات شهري از جنس فايبرگلاس (GRP) در ايران تاكنون 1200 متر تونل در اقطار 2800 الي 3000 ميلي متر را در بلوار اميرالمومنين (ع) شهر مقدس مشهد برای عبور تاسيساتی نظير خطوط لوله آب ،کابلهای برق و مخابرات اجرا نموده است. يكي ديگر از تونلهاي فايبرگلاس ساخته شده توسط اين گروه به قطر 2400 ميلي متر و طول حدود 1000 متر در بلوار اردستاني شهر تهران احداث شده است. تونل برای کابلهای برق برای شرکت توزیع برق استان خراسان رضوی و روزنامه خراسان در اقطار 1800 تا 2200 م م از دیگر سوابق این گروه می باشد.

8- درب و پنجره فايبرگلاس و شيشه دو جداره:

گروه تولیدی و بازرگانی آريا كاوان، دانش فني و كارخانجات توليد درب و پنجره فايبرگلاس را با برخورداري از تكنولوژي كانادايي در اختيار داشته و مي تواند درب و پنجره آماده و يا پروفيل درب و پنجره بهمراه شيشه دوجداره را به هر يك از كشورهاي دنيا صادر نمايد. هم اکنون توليد پروفيل های درب و پنجره فايبرگلاس به روش پالتروژن در کارخانه بسپار سازه شرق وابسته به گروه تولیدی و بازرگانی آريا کاوان صورت می پذيرد.

از مهمترين امتيازات اين محصولات وزن بسيار کم، عايق صوتی و حرارتی بسيار عالی، مقاومت در برابر اشعه ماورای بنفش، مقاومت بسيار خوب در برابر خوردگی و فشار های ناشی از زمين لرزه می باشد.

6- لوله واتصالات بهداشتي پلي پروپيلن راندوم كوپليمر:

اين نوع لوله ها از قطر 20 تا 125 ميليمتر و مخصوص لوله كشي آب سرد و گرم بهداشتی و سيستم های سرمايش و گرمايش توليد مي شوند.

مواد اوليه اين محصول در گذشته مستقيما از شرکت Basell آلمان تهيه می شد و شرکت آريا کاوان قشم بعنوان اولين توليد کننده اين نوع لوله در ايران مفتخر است که اين محصول را با کيفيت بسيار مناسب و کاملا قابل رقابت با نمونه های مشابه خارجی به بازار ارائه نمايد. پروژه هاي متعددي از جمله هتل عباسي اصفهان و هتل داريوش كيش از اين محصولات براي سيستم هاي آب شرب و سيستم گرمايش خود استفاده كرده اند. (هم اکنون مواد اولیه از داخل کشور و با تایید استاندارد و بهداشت تهیه می شود.)

7- کيت های انشعاب آب با استفاده از لوله، اتصالات و شيرآلات پلی پروپيلن:

گروه آريا کاوان به عنوان مبتکر انشابات آب شهری از جنس پلی پروپيلن، تا كنون بالغ بر 600 هزار انشعاب آب شهري را به بيش از 20 شركت آب و فاضلاب در كشور ارائه و بيش از 500 هزار كيت و مجموعه انشعاب را به خارج كشور صادر نموده است.

8- لوله واتصالات پلي پروپيلن فاضلابي از نوع اورينگی پوش فيت:

اين نوع محصول از قطر 50 تا 200 ميليمتر توليد مي شود. اين محصولات توسط شرکت آرياکاوان توس توليد گشته و مواد اوليه مورد نياز قبلا از شركتBasell  آلمان خريداری می گردید. اين نوع لوله ها دارای مزايای بسياری می باشند که عمده آنها عبارتند از عدم ترک و نشت به ويژه در لرزشهای زمين، مقاومت حرارتی زياد، مقاومت در برابر يخ زدگی، ضربه پذيری و سهولت نصب. (هم اکنون مواد اولیه از داخل کشور و با تایید استاندارد تهیه می شود.)

 

9- کيت های انشعاب فاضلاب شهري با استفاده از لوله و اتصالات پلي پروپيلن فاضلابي:

كيت انشعاب فاضلابي پلی پروپيلن که در خارج ساختمانها جهت انتقال فاضلاب منازل به سيستم فاضلاب شهري استفاده مي شود.

 در حال حاضر فعالیت های شرکت های این گروه در حال تجمیع در شرکت سرگروه یعنی شرکت آریاکاوان شرق اطلس ایرانیان می باشد.